آموزش الکترونیکی چیست؟

مدیر کل 7785 بازدید
آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی یا یادگیری الکترونیکی روشی نوین برای یادگیری و آموزش است که برای فراگیران امکان آموزش در هر زمان و مکانی را فراهم می کند. به همین دلیل  است که در سالهای اخیر استقبال زیادی از آن شده است.

در این مقاله هر آنجه درباره آموزش الکترونیکی لازم است بدانید بیان شده است.

آموزش الکترونیکی

تعریف آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی از فناوری برای تسهیل ، تقویت و گسترش محتوای آموزشی ، دسترسی و پیگیری پیشرفت آموزش استفاده می کند. آموزش الکترونیکی که در ابتدا به عنوان سیستم تحویل محتوای رایانه ای برای مدارس توسعه یافته است ، هم اکنون در انواع سازمان ها از مشاغل بزرگ گرفته تا انجمن های نوپا ، دولتی ، غیرانتفاعی و صنفی پذیرفته شده است. صنایع برتر شامل بهداشت و درمان ، فناوری ، خرده فروشی و تجارت الکترونیکی ، آموزش و ساخت و ساز از آموزش الکترونیکی استفاده می کنند.

امروزه ، آموزش الکترونیکی معنای دیگری بیش از ارائه اطلاعات دارد. آموزش الکترونیکی در انواع دستگاه های دیجیتال ، از رایانه های رومیزی گرفته تا تلفن های هوشمند و سایر دستگاه های دستی موجود است ، تعاملی و بر اساس تقاضا است که به میزان قابل توجهی میزان اشتغال و حفظ یادگیری را افزایش می دهد.

واژه نامه اصطلاحات آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی به طرق مختلفی اتفاق می افتد و اصطلاحات مختلفی با آن همراه است. در اینجا چند مورد از آنها آورده شده است

آموزش آنلاین در آموزش الکترونیکی

آموزش ترکیبی

آموزش ترکیبی ارائه محتوای یادگیری در تنظیمات و سبکهای مختلف در یک دوره طولانی برای اطمینان از مهارت است. یادگیری ترکیبی می تواند شامل ترکیبی از کلاسهای حضوری مربی ، ماژولها و فیلمهای آنلاین ، خودآموزی و آموزش در محل کار باشد.

آموزش آنلاین

آموزش آنلاین به دوره های ارائه شده به صورت آنلاین اشاره دارد. اینها ماژولهایی هستند که شامل محتوا ، تعامل ، شبیه سازی و آزمونهایی هستند که کاربر مستقیماً با آنها ارتباط برقرار می کند. در گذشته به این موارد آموزش مبتنی بر رایانه (CBT) یا آموزش مبتنی بر وب (WBT) نیز گفته می شد ، گرچه “آموزش الکترونیکی” به طور کلی اصطلاح معاصر تلقی می شود و هر دو را دربرمی گیرد.

یادگیری دیجیتال

یادگیری دیجیتال ، آموزش توزیع شده بر روی دستگاه دیجیتال در هر محیطی ، مانند کلاس های درس ، اتاق کنفرانس ، امکانات تولید ، روی میز کار یا خانه است.

آموزش از راه دور

آموزش از راه دور به این معنی است که کلاسها بصورت آنلاین برگزار می شود تا فراگیرانی که از منبع اطلاعات یا مربی جدا هستند را در خود جای دهند. اینها اغلب شامل کنفرانس ویدیویی و سخنرانی های ضبط شده است.

کلاس معکوس

کلاس معکوس (Flipped Classroom) با به اشتراک گذاشتن مطالب یادگیری در خارج از کلاس و انتقال کار فعال (که بعنوان تکالیف در نظر گرفته می شود) به زمان درون کلاس با مربیان و همکلاسی ها ، فضای یادگیری سنتی را معکوس می کند. آموزش الکترونیکی Flipped Classroom  زمانی است که “کلاس” مجازی باشد و یا از دستگاه های دیجیتال برای محتوا و فعالیت ها استفاده می شود.

گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن (gamification) آموزشی است که از تفکر بازی و ابزارهای مبتنی بر بازی مانند آزمونهای تعاملی استفاده می کند.

آموزش الکترونیکی تعاملی

آموزش الکترونیکی تعاملی نیاز به تعامل پویا و مبادله با شاگردان برای ایجاد انگیزه در تفکر انتقادی ، حل مسئله و حفظ حافظه دارد.

آموزش به رهبری مربی (ILT)

آموزش به رهبری مربی (ILT) توسط مربیان ، چه به صورت حضوری و چه در کلاس های مجازی ارائه می شود. در صورت استفاده از دستگاه دیجیتال ، آموزش حضوری آموزش الکترونیکی در نظر گرفته می شود.

سیستم های مدیریت یادگیری (LMS)

سیستم های مدیریت یادگیری (LMS) برنامه های نرم افزاری هستند که برای ایجاد ، ارائه و پیگیری برنامه های آموزشی استفاده می شوند.

درباره LMS بیشتر بدانید.

شبیه سازی

شبیه سازی سناریوهای آموزشی است که با استفاده از نقش بازی کردن ، تجربه و حافظه یادگیرنده را از طریق تمرین تعمیق می بخشد. شبیه سازی ها همچنین فرصت های ارزیابی را برای فراگیران و مدیریت فراهم می کند. در یادگیری الکترونیکی ، شبیه سازی ها شامل فعالیت های مجازی ، اسکریپت های آنلاین و نقش آفرینی تعاملی است.

یادگیری خرد یا میکرولرنینگ

یادگیری خرد یا میکرولرنینگ بدان معناست که همه مواد آموزشی در آموزش مجازی در مقادیر کوچک که بتوانید در مدت کوتاهی آن را بفهمید ارائه می‌شود.

وبینارها

وبینارها سمینارها ، سخنرانی ها یا کارگاه های آموزشی زنده یا ضبط شده از طریق اینترنت هستند.

مزایای آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی به سرعت گسترش یافته است زیرا انعطاف پذیر ، سریع است و نتایج استثنایی را به همراه دارد. برخی از این مزایا شامل موارد زیر است.

مزایای آموزش الکترونیکی

انعطاف پذیری

آموزش الکترونیکی انعطاف پذیری را برای کاربران فراهم می کند. محتوا را می توان در هر زمان و هر مکان به تیم ها و افراد درخواستی به دستگاه های دلخواه خود تحویل داد. دسترسی تعاملی با سرعت بیشتر ، مهارت را افزایش می دهد و به زبان آموزان این امکان را می دهد تا دوباره اطلاعات را ببینند ، دوباره تست بزنند و پیشرفت خود را پیگیری کنند.

سهولت استفاده

آموزش الکترونیکی سهولت استفاده را برای سازندگان محتوا ، کارشناسان موضوع و مدیران ارائه می دهد. برنامه درسی را می توان به آسانی به روز کرد ، از لغات تغییر یافته تا افزودن اطلاعات و تصاویر جدید. این به این معنی است که دوره های شما جاری می مانند! همچنین مقیاس پذیری بسیار بهتری را برای مخاطبان گسترده تر فراهم می کند. با آموزش الکترونیکی ، محتوای تنظیم شده توسط تعداد کمی از متخصصان موضوع می تواند از طریق روش های مختلف به مخاطبان بسیار بیشتری برسد ، نسبت به این که آن متخصصان به صورت شخصی به افراد آموزش دهند.

افزایش بهره وری

آموزش الکترونیکی بهره وری را تقویت می کند. آموزش الکترونیکی در مقایسه با آموزش مربی (ILT) از ۴۰ تا ۶۰ درصد از زمان کمتری استفاده می کند ، که معمولاً افراد را برای ساعتها یا روزها از کار خود دور می کند و می تواند هزینه سفر را داشته باشد. این امر باعث می شود که زمان بیشتری برای بهره وری شاگردان فراهم شود.

تقویت حافظه

یادگیری الکترونیکی حافظه را تقویت می کند زیرا بصری و تعاملی است. بعلاوه ، مطالعات نشان می دهد که شرکت کنندگان در آموزش الکترونیکی بدون افزایش زمان صرف شده در آموزش ، ۵ برابر بیشتر از آنچه که از طریق آموزش سنتی می آموزند ، مطالب را یاد می گیرند.

ارائه گزارش

آموزش الکترونیکی معیارهای ارزشمندی را ارائه می دهد که مدیریت می تواند برای آزمایش و بهبود اثربخشی آموزش استفاده کند. همچنین ، فراگیران و مدیران آنها می توانند پیشرفت و عملکرد فردی را ردیابی کنند ، که این مطابقت را بهبود می بخشد.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :