تفاوت بین وب کنفرانس و کنفرانس ویدیویی

مدیر کل 5152 بازدید
سامانه برگزاری ویدئو کنفرانس آنک

بسیاری از مردم در مورد تفاوت بین وب کنفرانس و کنفرانس ویدیویی از ما می پرسند. هدف این مقاله رفع هرگونه سردرگمی و کمک به شما در مورد تصمیم گیری مناسب ترین شرایط برای تجارت شما است. همه اشکال وب کنفرانس و ویدئو کنفرانس شامل ارتباط صوتی و تصویری است. اینکه کدام مورد برای شما بهتر است  به هدف جلسه شما و منابعی که در دسترس دارید بستگی دارد. در زیر انواع اصلی ابزارهای همکاری کنفرانس وب و ویدئو را شرح می دهیم.

ویدیو کنفرانس

کنفرانس ویدیویی

کنفرانس ویدیویی از طریق اتصال صوتی و تصویری، امکان برقراری ارتباط بصری با کیفیت را بین دو یا چند شرکت کننده فراهم می کند. ارتباط را از طریق پل کنفرانس ویدئویی و تجهیزات کنفرانس ویدیویی تخصصی از جمله نمایشگر بزرگ (صفحه تلویزیون) ، دوربین فیلمبرداری و نقطه پایانی کنفرانس ویدیویی (“تلفن” کنفرانس ویدیویی ویژه ای که برای شماره گیری در کنفرانس ویدیویی از طریق پل کنفرانس ویدیویی استفاده می شود) آسان می کند. این نوع ابزار ارتباطی وقتی با پروتکل های ویدیویی بین المللی IP (SIP / H.323) مطابقت داشته باشد ، بهترین عملکرد را دارد.

ویدئو کنفرانس یک جلسه ارتباط صوتی / تصویری به صورت واقعی دو طرفه بین دو یا چند شرکت کننده از راه دور است. شرکت کنندگان در این کنفرانس می توانند یکدیگر را طبق قوانینی که با حالت کنفرانس ویدیویی تعریف شده است ببینند و بشنوند. کاربران همچنین می توانند دارایی های مختلف رسانه ای (محتوا) را مبادله کنند.

سیستم های کنفرانس ویدئویی نیاز به نصب برنامه های خاص مشتری یا تجهیزات دارند ، می توانند بدون اتصال به اینترنت کار کنند و همیشه به یک سرور نیاز دارند که جلسات کنفرانس ویدیویی چند نقطه ای را کنترل کند. بسته به قابلیت های سیستم ، کاربران می توانند انواع مختلف کنفرانس از جمله وبینار (کنفرانس وب) را سازمان دهی کنند.

این نوع راه اندازی در ابتدا هزینه زیادی دارد اما اگر کسب و کار شما قصد دارد به طور منظم از کنفرانس ویدیویی استفاده کند و به یک اتصال صوتی و تصویری ایمن، با کیفیت بالا نیاز دارد و هزینه زیادی بابت سفرهای کاری می دهد می تواند این هزینه مقرون به صرفه باشد.
این نوع ابزار ارتباطی را نمی توان به راحتی از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کرد ، با این حال ، با پیشرفت های اخیر در فن آوری ارتباطات یکپارچه (و بسته به قابلیت ارائه دهنده انتخابی شما) ، کاربران می توانند از طریق مرورگر اینترنت خود با استفاده از WebRTC به آن متصل شوند. شرکت کنندگان به سادگی با یک آدرس IP در کنفرانس ویدئویی شماره گیری می کنند تا یکدیگر را رو در رو ببینند. میزبان (و شرکت کنندگان) همچنین می توانند صفحه نمایش خود را با اتصال رایانه خود به سیستم به اشتراک بگذارند

ویدئو کنفرانس برای جلسات مهم، جلساتی مه در آنها قابلیت اطمینان و کیفیت غیرقابل بحث است مانند جلسات هیئت مدیره ، اعلامیه های شرکت و جلسات تیمی که برای شرکت کنندگان بسیار مهم است که یکدیگر را ببینند ، بسیار مفید است.

وب کنفرانس

وب کنفرانس

کنفرانس وب یک نشست آنلاین بین دو یا چند شرکت کننده در مکان های مختلف با استفاده از فناوری کنفرانس آنلاین است.

کنفرانس وب یک رویداد آنلاین در زمان واقعی است که مبتنی بر ارتباط صوتی یا تصویری با اشتراک محتوای ضروری است.

این امکان را برای آنها فراهم می کند تا صفحه نمایش را به اشتراک بگذارند ، روی اسناد با هم در زمان واقعی کار کنند و حتی با استفاده از وب کم یکدیگر را ببینند.. اصطلاح وب کنفرانس نیز به دلیل توانایی “دیدن” سایر شرکت کنندگان از طریق جریان مستقیم ویدئو ، به جای ویدئو کنفرانس استفاده می شود. از اهمیت اساسی ، تمایز مهم بین این دو کیفیت و امنیت جریان ویدئو زنده و تفاوت تجهیزات مورد نیاز است. کنفرانس وب بصورت آنلاین از طریق اینترنت عمومی تسهیل می شود و به چندین شرکت کننده امکان اتصال و همکاری بصری با استفاده از لپ تاپ ها یا دستگاه های تلفن همراه را می دهد. معمولاً توسط یک پلت فرم یا برنامه مبتنی بر ابر تسهیل می شود و با بارگیری برنامه در دسکتاپ (برای جلسات تعاملی مانند وبینارها) یا از طریق URL در مرورگر وب خود برای پخش وب یا جلساتی که شرکت کنندگان فقط به تماشای آنها گوش می دهند ، قابل دسترسی است.

وب کنفرانس کم هزینه تر و در دسترس تر از کنفرانس ویدیویی با کیفیت بالا (HD) با کیفیت عالی است (با این وجود فناوری کنفرانس ویدیویی برای مشاغل بیشتری ارزان و در دسترس است). وب کنفرانس جایگاه شایسته خود را به عنوان یک ابزار ارتباطی تجاری بسیار موثربرای جلسات روزمره بدست آورده است که به کاربران امکان می دهد صفحه نمایش و اسناد درخواستی را به اشتراک بگذارند و به مشاغل اجازه می دهد هزینه سفرهای مربوط به تجارت خود را کاهش دهند.

در اینجا چند روش مختلف وجود دارد که می توانید از وب کنفرانس در تجارت خود استفاده کنید:

پخش های اینترنتی

پخش اینترنتی نوعی کنفرانس وب است که شامل انتقال یک طرفه و غیر تعاملی است. میزبان اطلاعات را از طریق یک جریان صوتی و یا تصویری از طریق اینترنت ارائه می دهد و ممکن است از اشتراک صفحه برای ارائه کمک های دیداری مانند ارائه پاورپوینت یا اسلاید و فیلم ها یا اسناد استفاده کند. هر شرکت کننده از طریق پیوند ارائه شده توسط میزبان با استفاده از رایانه رومیزی ، لپ تاپ یا دستگاه تلفن همراه خود ، به پخش کننده میزبان متصل می شود.

پخش وب یک روش عالی برای ارائه اطلاعات به مخاطبان زیادی از شرکت کنندگان آنلاین است. آنها برای برگزاری جلسات آموزشی ، فروش یا نمایش محصولات و ارائه درباره عملکرد شرکت مفید هستند. یک انتقال پخش وب معمولاً به صورت زنده انجام می شود اما می تواند ضبط و به تماشاگران ارائه شود تا براساس تقاضا تماشا کنند.

وبینارها

وبینار نوعی کنفرانس وب است که امکان همکاری و تعامل بین یک مجری یا میزبان و مخاطبان آنها را فراهم می کند. وبینارها میزبان را قادر می سازند تا یک نمایش تعاملی ارائه دهد ، جایی که ارتباط دو طرفه بین همه شرکت کنندگان از طریق چت زنده ، تخته سفید یا سایر ویژگی های تعبیه شده امکان پذیر است.

نظرسنجی ها ، جلسات پرسش و پاسخ و ویژگی های اشتراک مطالب نیز ارتباط بین گروه های بزرگ را تسهیل می کند. در طول برگزاری وبینار امکان پخش صوتی و به اشتراک گذاری فیلم ها ، اسناد و برنامه ها با سایر شرکت کنندگان وجود دارد.

وبینارها ابزاری فوق العاده انعطاف پذیر و مفید برای ارائه و همکاری در مورد اطلاعات و پروژه ها هستند. شما می توانید روی پروژه ها در زمان واقعی کار کنید بدون اینکه تیم ها مجبور باشند در همان مکان فیزیکی حضور داشته باشند.

کدام گزینه کنفرانس برای شما مناسب است؟

بعد از فهمیدن تفاوت وب کنفرانس و ویدیو کنفرانس مهم است که درک کنیم بهترین راه حل کنفرانس وب یا ویدئو وجود ندارد – یا یک اندازه برای همه مناسب است. اهداف و ساختار جلسات خود را در نظر بگیرید و گزینه و ارائه دهنده کنفرانس را انتخاب کنید که به شما در برگزاری یک کنفرانس با کیفیت و موثر کمک کند.

 • اگر می خواهید یک سخنرانی غیر تعاملی داشته باشید که در آن تنها سخنران باشید ، برای مخاطبان زیادی ، بهترین گزینه پخش وب است.
 • اگر شما نیاز به همکاری در یک پروژه یا سند و تعامل با مخاطبان خود دارید ، پس یک وبینار بهتر کار خواهد کرد.
 • اگر کیفیت و امنیت صوتی و تصویری در بالای لیست شما قرار دارد و شما توانایی سرمایه گذاری در یک شرکت کنفرانس معتبر و تجهیزات تخصصی مورد نیاز را دارید ، ویدئو کنفرانس انتخاب مناسبی برای تجارت شما خواهد بود.

مزایای کنفرانس ویدیویی و کنفرانس وب چیست؟

تمرکز بر کاهش هزینه های کسب و کار همیشه وجود دارد. هر نوع کنفرانس وب یا ویدئو یک راه حل عالی است که به شما امکان می دهد به ارتباط و کار با افراد در مکان های مختلف ادامه دهید ، حتی اگر در یک اتاق نباشید.

استفاده از کنفرانس وب یا ویدئو مزایای بسیاری دارد. در اینجا ما سه مورد برتر را تجزیه می کنیم.

مقرون به صرفه

همه دارای دسکتاپ ، لپ تاپ یا دستگاه همراه هستند و اگرچه ممکن است سرمایه گذاری در تجهیزات کنفرانس ویدیویی گران باشد ، اما در دراز مدت ، کنفرانس ویدیویی یا وب باعث صرفه جویی در هزینه کسب و کار شما خواهد شد زیرا هزینه های سفر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

ساده سازی ارتباطات

در یک محل کار مدرن ، کارمندان می توانند از راه دور در سراسر جهان کار کنند و دیگر محدود به کار در همان مکان فیزیکی نیستند. یک کنفرانس ویدیویی یا وبینار اطمینان حاصل می کند که کارگران از راه دور احساس می کنند عضوی از تیم هستند و از روشن بودن ارتباط اطمینان حاصل می کنند.

افزایش بهره وری

آموزش و جلسات کارکنان با کنفرانس ویدیویی آنلاین و پخش اینترنتی می تواند بسیار کارآمدتر باشد ، زیرا همه کارمندان ، بدون توجه به مکان آنها ، می توانند در آنها شرکت کنند ، و باعث بهبود ارتباط بین کارمندان و ادارات می شوند. این اجازه می دهد تا جلسات سریعتر و بیشتر متمرکز بر تصمیم گیری باشند ، مشارکت را افزایش دهند و به کارمندان اجازه دهند کار انجام شده را فراموش کنند.

چگونه یک تجارت می تواند به بهترین وجه از ابزارهای کنفرانس ویدئویی و وب کنفرانس استفاده کند؟

با کمک ارائه دهنده مناسب ، ویدئو یا وب کنفرانس در حال انجام می تواند بدون دردسر و بدون استرس باشد.

برای برقراری ارتباط از راه دور با تیم های مختلف در چندین سایت یا مکان، گفتگوی حضوری با مشتریان و تامین کنندگان، اجرای جلسات آموزشی، راه اندازی محصولات و خدمات، ارائه سخنرانی به مدیران ارشد ، یا ارائه و نمایش از کنفرانس وب یا ویدئو استفاده کنید.

موارد استفاده برای کنفرانس وب یا کنفرانس ویدیویی نامحدود است و می تواند نحوه اتصال ، برقراری ارتباط و همکاری را دگرگون کند.

 

تفاوت های وب کنفرانس و کنفرانس ویدئویی

 • بیشتر اوقات از کنفرانس وب برای نمایش سخنرانی ها و آموزش از راه دور استفاده می شود. وبینارها برای سازماندهی رویدادهای آنلاین که نیازی به بازخورد مستقیم مخاطبان ندارند بسیار مناسب است.
 • وبینارها برای پخش بلندگو برای مخاطبان گسترده استفاده می شوند. چندین بلندگو وجود دارد و بازخورد معمولاً به پیام رسانی فوری محدود می شود.
 • کنفرانس ویدیویی می تواند سفرهای کاری را جایگزین کاربران خود کند. با بسیاری از شرکت کنندگان می توانید کنفرانس های گسترده ای ایجاد کنید. اگر می خواهید میزبان یک جلسه کاری ، بحث شرکتی یا یک سمینار با بازخورد زنده از همه کارکنان شرکت باشید ، وبینار نباید انتخاب شما باشد زیرا کنفرانس ویدیویی ابزار برتر برای چنین فعالیت هایی است
 • استفاده از کنفرانس وب نسبتاً آسان است زیرا مجوز مورد نیاز وجود ندارد و تمام آنچه شما نیاز دارید یک مرورگر وب است. برای شرکت در این رویداد ، کاربر فقط باید یک پیوند داشته باشد و نام خود را وارد کند که نیازی به تأیید ندارد زیرا مدیر از قبل حساب های کاربری ایجاد نمی کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کار وب کنفرانس برای کسب و کار شما، با شماره تلفن ۰۵۱۳۷۱۷۸ تماس بگیرید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :