نرم افزار آموزش مجازی LMS چیست؟

مدیر کل 18774 بازدید
نرم افزار آموزش مجازی lms

در عصر جدید که جامعه به شدت تحت تاثیر فناوری های نوین در زمینه ارتباطات قرار گرفته؛ این تاثیرات خود را بیش از پیش در زمینه نظام آموزشی نشان داده است. آموزش مجازی و استفاده از نرم افزار آموزش مجازی lms با سرعت قابل توجهی رواج پیدا کرده و جایگاه خود را در نظام آموزشی بیشتری از کشورهای جهان ثبت نموده است.

در اینجا قصد داریم پس از معرفی نرم افزار آموزش مجازی lms به بررسی یکی از LMS های پرکاربرد در دنیا بپردازیم

نرم افزار آموزش مجازی lms چیست؟

نرم افزار آموزش مجازی lms چیست؟

LMS  مخفف Learning Management System به معنی “سیستم مدیریت یادگیری” می باشد.

نرم افزار lms منبع باز با ویژگی های ذاتی امنیت و حریم خصوصی است که توسط صدها میلیون زبان آموز در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

Moodle LMS با همکاری جامعه جهانی Moodle طراحی شده است و به مربیان هر بخش امکان ایجاد فضاهای آنلاین انعطاف پذیر ، ایمن ، قابل دسترسی و بسیار جذاب را برای زبان آموزان خود می دهد.

در واقع سامانه LMS یک برنامه نرم افزاری برای مدیریت، مستندسازی، پیگیری، گزارش گیری، عملیات خودکار(اتوماسیون) و تحویل دوره های آموزشی، برنامه های آموزشی یا برنامه های توسعه و یادگیری است.

مفهوم سیستم مدیریت یادگیری مستقیما از آموزش الکترونیکی(e-Learning) پدیدار شد. اگر چه اولین نرم افزار LMS در بخش آموزش عالی به کار گرفته شد اما امروزه اکثر LMSها در شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

LMSها بزرگ ترین بخش از بازار سیستم های یادگیری را تشکیل می دهند و بر روی آموزش یادگیری آنلاین تمرکز دارند.

 

ویژگی های LMS

 • Open source

منبع باز به این معنی است که شما مالک سایت Moodle خود هستید و تصمیم می گیرید در سیستم عامل شما چه اتفاقی بیفتد.

 • Flexible learning

به شما این قدرت را می دهد تا بستر آموزش و پرورش خود را برای آموزش های مورد نظر خود به هر تعداد زبان آموز ایجاد کنید.

 • Mobile leraning

برنامه Moodle تجربه Moodle LMS را در دستگاه های صفحه لمسی بهبود می بخشد و استفاده از Moodle را در بسیاری از محیط هایی که زبان آموزان رایانه ندارند یا فقط از اتصال به اینترنت ضعیف استفاده می کنند ، مجاز می داند.

 • Accessible for all

Moodle LMS با WCAG 2.1 سازگار است. به شما کمک می کند دوره هایی را بسازید که همه زبان آموزان را در خود جای دهد.

 • Security and privacy

شیوه های توسعه مودل شامل امنیت از طریق طراحی می باشد و به عنوان یک پروژه منبع باز Moodle LMS به شما امکان می دهد کنترل کاملی بر داده های خود داشته باشید تا مطابق با الزامات قانون محلی خود ، از جمله انطباق با GDPR باشید.

تاریخچه نرم افزار آموزش مجازی lms

آموزش از راه دور شامل چندین مرحله تاریخی است که مقدم بر توسعه LMS است:

 • آموزش مکاتباتی

اولین سند شناخته شده آموزش مکاتباتی به سال ۱۷۲۳ میلادی برمی گردد که یکی از اساتید از طریق تبلیغات در روزنامه بوستون، مطالب آموزشی خود را ارائه داد.

نقطه عطف پیشگام در آموزش زبان از راه دور مربوط به سال ۱۸۵۶ میلادی است که Charles Toussaint و Gustav Langenscheidt اولین موسسه آموزش از راه دور را در اروپا تاسیس کردند.

 • آموزش چندرسانه ای: ظهور و توسعه ایده آموزش از راه دور

با ظهور سیستم های صوتی و تصویری، مفهوم آموزش الکترونیکی در اوایل قرن ۲۰ توسعه پیدا کرد و در آموزش از راه دور مورد استفاده قرار گرفت.

اولین سیستم یادگیری شبکه ای، سیستم مدیریت یادگیری Plato بود که در دهه ۱۹۷۰ میلادی توسط شرکت کنترل داده، توسعه پیدا کرد.

 • آموزش از راه دور

با استفاده از رایانه ها(computers)، در دهه ۱۹۸۰ میلادی، ارتباطات از راه دورِ مدرن در موسسات آموزش عالی مورد استفاده قرار گرفت. در دوره بین ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ ، اماکن آموزشی به سرعت در حال بررسی ایده دوره های رایانه ای بودند ، از جمله انستیتوی علوم رفتاری غربی(Western Behavioral Sciences Institute) از کالیفرنیا که اولین مدرک معتبر آموزش آنلاین را معرفی کرد.

 • آموزش از طریق اینترنت: ظهور اولین LMS

تاریخچه استفاده از رایانه در آموزش، با اصطلاحات توصیفی زیر تکمیل شد:

– computer-managed instruction (CMI) : دستورالعمل های رایانه ای

– integrated learning systems (ILS) : سیستم های یادگیری یکپارچه

– computer-based instruction (CBI) : دستورالعمل های رایانه ای

– computer-assisted instruction (CAI) : دستورالعمل به کمک رایانه

و computer-assisted learning (CAL) : یادگیری با کمک رایانه

در دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ میلادی، نرم افزار FirstClass توسط شرکت SoftArc عرضه شد که مورد استفاده دانشگاه آزاد انگلستان برای ارائه آموزش آنلاین در سراسر اروپا، قرار گرفت. این نرم افزار یکی از اولین LMSهای مبتنی بر اینترنت بود.

بعضی از معروف‌ترین سامانه های LMS که توسط مؤسسات آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

مودل چیست؟

Moodle چیست؟

Moodle یک سیستم مدیریت یادگیری منبع باز است که به زبان PHP  نوشته شده است و تحت مجوز GNU توزیع می گردد.

از Moodle برای تدریس ترکیبی، آموزش از راه دور، کلاس درس و سایر پروژه های یادگیری الکترونیکی در مدارس، دانشگاه ها، محل کار و سایر بخش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مدرسین می توانند برای دستیابی به اهداف یادگیری، از ویژگی های مدیریتی قابل تنظیم Moodle برای ایجاد وب سایت های خصوصی با دوره های آنلاین استفاده کنند.

با یک رابط کاربری ساده و انعطاف پذیر و منابع کاملاً مستند طراحی شده است ، استفاده از آن برای مربیان و زبان آموزان آسان است.

مبتنی بر وب است و از یک رابط سازگار با تلفن همراه استفاده می کند و دسترسی به آن را از هرجای دنیا در سراسر مرورگرها یا دستگاه های مختلف امکان پذیر می کند.

به بیش از ۱۲۰ زبان ترجمه شده است و برای مطابقت با استانداردهای باز و دسترسی طراحی شده است.

طراحی مدولار و قابل همکاری Moodle به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا افزونه هایی را بسازند که می توانند برنامه های خارجی را برای بهبود قابلیت های سیستم ادغام کرده و آنچه را که ممکن است با محصول اصلی Moodle  گسترش دهند ، ایجاد کنند.

اولین نسخه Moodle در ۲۰ آگوست ۲۰۰۲ توسط Dougiamas منتشر شد؛ تا به مربیان کمک کند دوره های  آنلاین را با تمرکز بر تعامل و ساخت مشترک مطالب ایجاد کنند. و همچنان نیز در حال تکاملِ مداوم است.

پروژه Moodle توسط Moodle HQ، یک شرکت استرالیایی متشکل از ۵۰ توسعه دهنده هدایت می شود که به کمک شبکه ای از ۸۴ شرکت خدماتی شریک Moodle در سرتاسر جهان، پشتیبانی مالی می شود.

توسعه مودل همچنین با تلاش برنامه نویسان منبع باز، حمایت می شود.

در حال حاضر  Moodle با بیش از ۷۰ میلیون کاربر، محبوب ترین و مورد اعتمادترین سیستم مدیریت یادگیری در سطح جهان به شمار می رود.

مزایای نرم افزار آموزش مجازی lms

 • صرفه جویی در زمان و هزینه

استفاده از LMS یا سامانه مدیریت یادگیری برای ایجاد، مدیریت و اجرای برنامه های آموزشی در مقایسه با روش های سنتی، باعث صرفه جویی ساعت ها زمان، برای مشاغل می شود.

استفاده از کلاس های آنلاین بیش تر از همه در مشاغلی که بیش تر اوقات کارمندان برای جلسات آموزشی و اقامت در هتل ها و … نیاز به سفر داشته اند، هزینه ها را کاهش می دهد.

به کمک LMS، مشاغل و موسسات آموزشی در هزینه هایی صرفه جویی می کنند که پس از آن می توانند به منابع دیگر اختصاص دهند.

کلاس هاس آنلاین امکان آموزش همزمان افرادی که از مکان های مختلف جغرافیایی تحصیل می کنند را فراهم می کند. و سپس این دوره ها می تواند بارها و بارها توسط گروه های جدید فراگیران مورد استفاده قرار گیرد.

 • مدیریت کارآمد

پلتفرم های یادگیری، امکان کنترل کامل و موثر مدیریت، عملیات خودکار(اتوماسیون)، ارتباط با کاربران، معلمان و مربیان و البته مدیریت محتوای دوره را فراهم می کند. آن ها امکان مدیریت کامل ثبت نام ها و ایجاد گروه ها و دوره ها را فراهم می کنند.

نقش مربیان، دانشجویان، سرپرستان و مدیران می تواند از طریق LMS مدیریت شود، همچنین اعلان ها، یادآوری ها و پیام های کاربران به راحتی قابل مدیریت هستند.

فراگیران می توانند مطالب، کارها یا پروژه های خود را برای مدرسین بارگذاری کنند و با آن ها به اشتراک بگذارند که این محتواها در یک پایگاه داده ذخیره می شود.

 • دسترسی آسان به اطلاعات

همه اطلاعات به روشی سازمان یافته در همان مکان قرار گرفته اند و دسترسی آن برای همه کاربران فراهم است. دوره ها، تقویم ها، محتوای چندرسانه ای، بایگانی ها و ارزیابی ها فقط با یک کلیک در دسترس هستند.

همه فراگیران در هر زمان و از هر مکانی که به اینترنت دسترسی دارند، می توانند به مطالب آموزشی دست پیدا کنند.

 • شخصی سازی

پلتفرم های یادگیری، امکان شخصی سازی کامل هر موسسه یا سازمانی را فراهم می کند. تصویر و مارک(Brand) تجاری را می توان داخل پلتفرم گنجانید و عناصر و ویژگی های مختلف را مطابق با سلیقه شرکت یا سازمان تنظیم کرد. می توان زبان مورد نظر را در آن تنظیم و انتخاب کرد.

 • به روزرسانی فوری مطالب

سیستم های مدیریت یادگیری به مدیران اجازه دسترسی فوری برای به روزرسانی محتوای دوره ها یا افزودن مواد و منابع برای دسترسی سریع فراگیران را می دهد.

 • گزارش دهی پیشرفته

این سیستم های خلاقانه مدیریتی امکان ایجاد، شخصی سازی و دریافت گزارش های مفصلی را فراهم می کند که پیشرفت فراگیران، گروه ها، اتمام کار، زمان صرف شده و … را ترسیم می کند و در نتیجه امکان ارزیابی آسان پیشرفت آن ها را به صورت گروهی و یا جداگانه فراهم می کند.

 • یادگیری چندرسانه ای

این سیستم ها به مشاغل و موسسات آموزشی این امکان را می دهد که محتوای یادگیری چندرسانه ای را که جامع و کاربردی است، با استفاده از فیلم، تصاویر، صدا و متن ایجاد کنند که همگی به عنوان ابزاری عالی در یادگیری مهارت ها یا اطلاعات جدید به کار می روند.

فراگیران همچنین می توانند با مربیان یا معلمان و هم کلاسی های خود از طریق بسترهای گفتگوی آنلاین ارتباط برقرار کنند و یک محیط یادگیری مشترک، تعاملی، جذاب و شخصی تر ایجاد کنند.

ویژگی های LMS(Moodle)
ویژگی های عمومی:
 • رابط کاربری آسان و مدرن: رابط کاربری این سامانه که برای پاسخگویی و در دسترس بودن طراحی شده است ، به راحتی در دستگاه های دسک تاپ و موبایل قابل استفاده است.
 • میزکار(Dashboard) شخصی سازی شده: نمایش دوره های فعلی ، گذشته و آینده ، همراه با وظایف پیش رو.
 • ابزارها و فعالیت های مشترک: در انجمن ها ، ویکی ها ، واژه نامه ها ، فعالیت های پایگاه داده و موارد دیگر با هم کار کنید و یاد بگیرید.
 • تقویم: ابزار تقویم به شما کمک می کند تا تقویم دانشگاهی یا شرکتی، مهلت های تعیین شده دوره، جلسات گروهی و سایر رویدادهای شخصی خود را پیگیری کنید.
 • مدیریت آسان فایل: فایل ها را از مکان های ذخیره سازی(محلی یا تحت وب) به راحتی داخل این سامانه بکشید و رها کنید(Drag and drop).
 • ویرایشگر متنی ساده و قابل درک: متن را قالب بندی کنید و به راحتی رسانه و تصاویر را با ویرایشگری که در همه مرورگرها و دستگاه ها کار می کند به آن اضافه کنید.
 • اطلاعیه ها: در صورت فعال بودن ، کاربران می توانند هشدارهای خودکار را در تکالیف، مهلت های جدید و پست های انجمن دریافت کنند و همچنین پیام های خصوصی را برای یکدیگر ارسال کنند.
 • پیگیری پیشرفت: مربیان و فراگیران می توانند پیشرفت و تکمیل را با مجموعه ای از گزینه ها برای ردیابی فعالیت ها یا منابع فردی و در سطح دوره پیگیری کنند.
ویژگی های اداری:
 • طراحی و چیدمان قابل برنامه ریزی سایت: به راحتی یک نما(Theme)ی سامانه را با آرم(logo)، طرح های رنگی و موارد دیگر خود سفارشی کنید یا به سادگی نمای خود را طراحی کنید. احراز هویت امن و ثبت نام انبوه: بیش از ۵۰ گزینه احراز هویت و ثبت نام برای افزودن و ثبت نام کاربران در سایت و دوره های Moodle.
 • قابلیت چند زبانه: به کاربران اجازه دهید محتوای دوره را مشاهده کرده و به زبان خود یاد بگیرند یا آن را برای کاربران و سازمانهای چند زبانه تنظیم کنند.
 • ایجاد دوره انبوه و پشتیبان گیری آسان: دوره ها را به صورت عمده اضافه کنید، پشتیبان تهیه کرده و دوره های بزرگ را با سهولت بازیابی کنید.
 • مدیریت نقش ها و مجوزهای کاربر: با تعریف نقش ها برای مشخص کردن و مدیریت دسترسی کاربر ، نگرانی های امنیتی را برطرف کنید.
 • از استانداردهای باز پشتیبانی می کند: دوره های IMS-LTI ، SCORM و سایر موارد را به راحتی به Moodle وارد و صادر کنید.
 • قابلیت همکاری بالا: برنامه ها و محتوای خارجی را آزادانه ادغام کنید یا پلاگین خود را برای ادغام های سفارشی ایجاد کنید.
 • به روزرسانی های منظم امنیتی: Moodle مرتباً با جدیدترین وصله های امنیتی به روز می شود تا از ایمن بودن سایت Moodle شما اطمینان حاصل کند.
 • مدیریت ساده افزونه(plugin): افزونه ها را در یک رابط مدیریتی واحد، نصب و غیرفعال کنید.
 • گزارشات دقیق: گزارش فعالیت و مشارکت در دوره و سطح سایت را مشاهده و تولید کنید.

 

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

 1. زهره گفته :
  ۱۲:۱۱ ۱۴۰۰/۰۲/۱۹

  من دارم از آنک استفاده می کنم نرم افزار خوبیه و نیازهای آموزشی منو برطرف می کنه

 2. مهسا گفته :
  ۱۲:۱۳ ۱۴۰۰/۰۲/۱۹

  چه جالب. مرسی از اطلاعات خوبتون. مودل امکاناتش عالیه

 3. مهسا گفته :
  ۱۲:۱۹ ۱۴۰۰/۰۲/۱۹

  مودل عالیه. مرسی از معرفی این سامانه خوب

 4. سحر گفته :
  ۱۳:۳۰ ۱۴۰۰/۰۶/۰۱

  ممنون از معرفی این سامانه ی خوب وکاربردی

 5. ستاره گفته :
  ۱۲:۰۹ ۱۴۰۰/۰۶/۰۲

  مطالب و آموزش هاتون خیلی خوب و کاربردیه ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :