اسکورم scorm چیست؟

مدیر کل 9950 بازدید
اسکورم

اسکورم SCORM ، مخفف Shareable Content Object Reference Model ، مجموعه ای از استانداردهای فنی برای محصولات نرم افزاری آموزش الکترونیکی است. SCORM به برنامه نویسان می گوید که چگونه کد خود را بنویسند تا بتواند با سایر نرم افزارهای آموزش الکترونیکی به خوبی کند. این استاندارد صنعتی برای همکاری با آموزش الکترونیکی است. به طور خاص ، SCORM بر چگونگی ارتباط محتوای یادگیری آنلاین و سیستم های مدیریت یادگیری (LMS) با یکدیگر نظارت می کند.

scorm اسکورم

مثالی واضح درباره اهمیت استفاده از SCORM

بیایید DVD ها را به عنوان مثال در نظر بگیریم. هنگام خرید فیلم جدید روی DVD ، لازم نیست بررسی کنید که آیا با مارک DVD player شما کار می کند یا خیر. یک DVD معمولی همانند پاناسونیک روی توشیبا پخش می شود. به این دلیل که فیلم های DVD با استفاده از مجموعه ای از استانداردها تولید می شوند. بدون این استانداردها ، استودیویی که فیلم جدیدی را روی DVD منتشر می کند ، یک مشکل بزرگ دارد. آنها باید DVD های دارای قالب متفاوت را برای هر مارک DVD player تهیه کنند. این نحوه یادگیری آنلاین قبل از ایجاد SCORM بود.

استاندارد SCORM اطمینان حاصل می کند که تمام محتوای آموزش الکترونیکی و LMS می توانند با یکدیگر کار کنند ، دقیقاً مانند استاندارد DVD که از پخش همه DVD ها در همه دستگاه های پخش DVD اطمینان حاصل می کند. اگر LMS مطابق با SCORM باشد ، می تواند هر محتوایی را که مطابق با SCORM است پخش کند و هر محتوای مطابق با SCORM را می تواند در هر LMS مطابق با SCORM پخش کند.

چرا باید از SCORM استفاده کنم؟

SCORM ابزاری است که امکان آموزش کارآمد را فراهم می کند. در هسته خود ، SCORM به نویسندگان محتوا اجازه می دهد تا محتوای خود را در انواع سیستم های مدیریت یادگیری (LMS) با کمترین سردرد ممکن توزیع کنند.

بسته اسکورم

بستهٔ اسکورم

یک بستهٔ اسکورم، شامل یک سری فایل است که مطابق با یک استاندارد مورد توافق برای مفاد آموزشی بسته‌بندی شده‌اند. با استفاده از ماژول فعالیت اسکورم می‌توان بسته‌های اسکورم (SCORM) یا AICC را به‌صورت یک فایل ZIP در درس بارگذاری کرد.

این بسته حاوی یک فایل فشرده با پسوند .Zip میباشد. در داخل روت این فایل فشرده ، فایلی به نام imsmanifest وجود دارد که حاوی اطلاعاتی کاربردی از بسته جاری می باشد. به دلیل اینکه بسته های اسکورم باید به صورت تحت وب و مستقل از هر مرورگر استفاده شوند معمولاً در آنها از صفحات HTML با کد ساده استفاده می کنند و اگر احتیاج به فایل فلش ، فایل ویدئویی یا تصویر باشد ، کد لازم برای نمایش این موارد در این فایلهای HTML گذاشته می شود مثلاً اگر در یک بسته احتیاج به فایل فلش وجود دارد ؛ یک تگ Object در فایل HTML گذاشته می شود.

 

محتوا معمولا بر روی چند صفحه (با امکان حرکت بین صفحات) نمایش داده می‌شود. گزینه‌های متعددی برای نمایش محتوا در یک پنجرهٔ بازشونده، با یک فهرست محتویات، با دکمه‌هایی برای حرکت بین صفحات و … وجود دارد. فعالیت‌های اسکورم معمولا شامل سوال‌هایی هستند که نمره‌شان در دفتر نمره ثبت می‌شود.

فعالیت‌های اسکورم را می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد

 • برای نمایش محتوای چندرسانه‌ای و انیمیشن
 • به‌عنوان یک ابزار ارزشیابی
راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :