آموزش الکترونیکی چیست؟

مدیر کل 7654 بازدید
آموزش الکترونیکی چیست؟

احتمالاً هرکسی که از آموزش لکترونیکی (eLearning) استفاده می کند به شما بگوید که این روش چقدر تأثیرگذار و راحت است. در دنیای  امروز ، آموزش الکترونیکی مزایای زیادی را هم به زبان آموزان و هم به سازمان ها می دهد. اما دقیقاً آموزش الکترونیکی چیست ؟

چه یک متخصص آموزش الکترونیکی باشید و چه مبتدی ، هیچ منکر محبوبیت آن در دهه گذشته نمی شوید. برای کارفرمایان، روشی مقرون به صرفه و کارآمد برای آموزش کارمندان ارائه می دهد. در عوض ، کارکنان از آموزش مناسب که مهارت و دانش آنها را افزایش می دهد بهره مند می شوند.

بیایید نگاهی دقیق به اینکه آموزش الکترونیکی چیست؟  انواع و ابزارهای مختلف eLearning و مزایایی که به سازمان شما ارائه می دهد، بیاندازیم.

آموزش الکترونیکی چیست

آموزش الکترونیکی چیست؟

elearning یا یادگیری الکترونیکی ، ارائه یادگیری و آموزش از طریق منابع دیجیتالی است. گرچه آموزش الکترونیکی مبتنی بر یادگیری رسمی است ، اما از طریق دستگاه های الکترونیکی مانند رایانه ها ، تبلت ها و حتی تلفن های همراه که به اینترنت متصل هستند ارائه می شود. این امر باعث می شود که کاربران در هر زمان و هر مکان و با محدودیت های محدود ، در صورت وجود ، یادگیری آسان را داشته باشند.

اصولاً آموزش الکترونیکی ، یادگیری یا آموزشی است که از طریق رایانه یا هر وسیله دیجیتال دیگر به صورت آنلاین ارائه می شود.

تاریخچه آموزش الکترونیکی

برای درک بهتر اینکه چگونه آموزش الکترونیکی امروز به نفع سازمان هاست ، نگاهی به گذشته آن مفید است. الیوت مایسی اصطلاح “یادگیری الکترونیکی” را در سال ۱۹۹۹ ابداع کرد ، این اولین باری است که این عبارت به صورت حرفه ای استفاده می شود. در طی سالهای گذشته ، شهرت eLearning افزایش یافته است. اما چه عواملی یادگیری الکترونیکی را در تبدیل شدن به محبوب ترین روش ارائه آموزش امروز تسهیل کرده است؟

برخی از این عوامل عبارتند از:

اینترنت

قبل از ظهور اینترنت ، بسیاری از آنها برای یادگیری و آموزش به کتابچه های راهنمای چاپ شده ، CD-ROMS و سایر روش های محدود کننده اعتماد می کردند. ظهور اینترنت به سازمان ها این امکان را داد تا اقدامات یک بعدی را کنار بگذارند و از انعطاف پذیری آموزش الکترونیکی استفاده کنند.

توسعه چندرسانه ای

با پیشرفت eLearning ، توانایی ادغام عناصری مانند تصاویر ، فیلم ها ، صوت و گرافیک ثابت شد که راهی قابل اطمینان تر درگیر کردن زبان آموزان در مقایسه با یادگیری های سنتی است.

دستگاه های دیجیتال مقرون به صرفه

با توجه به اینکه هزینه اولین کامپیوتر IBM امروز معادل تقریبا ۵۰۰۰ دلار است ، قابل درک است که محبوبیت الکترونیکی یادگیری با ارزان تر شدن دستگاه های دیجیتال افزایش یافت همچنین یادگیری از طریق تلفن همراه رشد آموزش الکترونیکی را بسیار تسهیل می کند.

سیستم های مدیریت یادگیری

LMS پیشرفته تر شده است ، از سیستم های محلی نصب شده به سیستم های مبتنی بر ابر منتقل می شود ، سازمان ها به طور فزاینده ای از آنها برای اجرای انواع مختلف آموزش استفاده می کنند. موارد زیادی وجود دارد که باید هنگام انتخاب LMS در نظر بگیرید. حداقل اطمینان حاصل کنید که از عملکرد و پشتیبانی لازم برای تحقق اهداف خود و زبان آموزان برخوردار است.

نحوه ارائه آموزش الکترونیکی

اکنون که ما تعریف و تاریخچه ی آموزش الکترونیکی را شرح دادیم ، شما دید بهتری از اینکه دقیقا چه چیزی است ، خواهید داشت. پیاده سازی آموزش الکترونیکی در سازمان مفید و آسان است.

خواه بخواهید از eLearning برای به روز نگه داشتن کارمندان خود در مورد سیاست های شرکت استفاده کنید ، یا اینکه به مشتریان خود کمک کنید تا محصول شما را بهتر درک کنند ، تعدادی روش الکترونیکی یادگیری وجود دارد که می توانید استفاده کنید.

استفاده از LMS

سیستم مدیریت یادگیری (LMS) یک برنامه نرم افزاری است که برای ارائه آموزش آنلاین استفاده می شود. یک LMS عالی فراتر از این خواهد بود ، با ارائه ویژگی ها و پشتیبانی لازم برای اجرای کامل استراتژی آموزش الکترونیکی به شما.

انتخاب LMS در ابتدا می تواند دلهره آور باشد ، اما تجزیه و تحلیل نیازهای آموزشی و تعریف نیازهای شما باید جستجو شما را به میزان قابل توجهی محدود کند. انواع مختلفی از LMS وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید ، مانند ابر مبتنی بر ، منبع باز ، تجاری و مبتنی بر نصب.

LMS مبتنی بر ابر به عنوان پیش فرض برای یادگیری آنلاین تبدیل شده است زیرا به شما امکان می دهد به سرعت دوره ایجاد کنید ، کاربران را به راحتی ثبت نام کنید و به طور دقیق از پیشرفت زبان آموز گزارش کنید.

یک LMS مبتنی بر ابر خوب به شما امکان می دهد تا آموزش خود را به راحتی مقیاس بندی کنید .

SCORM

از آنجایی که SCORM تازه وارد دنیای آموزش الکترونیکی است ، مفهومی گیج کننده به نظر می رسد. اما ما در اینجا آن را تجزیه و تحلیل می کنیم تا به شما کمک کنیم بهتر درک کنید چیست.

خبر خوب این است که استفاده از SCORM تجربه تعاملی و جذاب تری را برای زبان آموز شما فراهم می کند و به شما امکان کنترل بیشتر بر زمان صرف شده در دوره های خود را می دهد.

SCORM مخفف کلمه مخفف کلمه Shareable Content Object Reference Model است. اما اجازه ندهید شما را گیج کند!

اساساً ، SCORM مجموعه مشخصات فنی است که برای ارائه رویکرد مشترک در مورد نحوه تولید و استفاده از محتوای آموزش الکترونیکی تهیه شده است. این روش نحوه ایجاد و راه اندازی دوره های آموزش الکترونیکی را استاندارد می کند. اکثر دوره های SCORM با استفاده از ابزارهای محبوب نویسندگی توسعه یافته و بنابراین از ساختار مشابهی پیروی می کنند.

برای استفاده از SCORM در یادگیری الکترونیکی خود ، باید اطمینان حاصل کنید که LMS سازگار با SCORM دارید. با این حال آگاه باشید که SCORM به دلیل هزینه استفاده از یک ابزار تألیف ، هزینه اضافی را به تحویل آموزش الکترونیکی اضافه می کند.

با این حال ، مزایای استفاده از SCORM در دوره های آموزش الکترونیکی ارزش سرمایه گذاری را دارد.

xAPI

طی چند سال گذشته ، xAPI به استاندارد جدید محبوب برای ارائه آموزش آنلاین تبدیل شده است.

xAPI اغلب بعنوان تکامل بعدی SCORM توصیف می شود ، زیرا برخی از روشهای اساسی ردیابی تجارب یادگیری را دوباره تعریف کرده است. این عملکرد اضافی را به SCORM اضافه می کند و بسیاری از محدودیت های مشخصات قدیمی را برطرف می کند.

سطح انعطاف پذیری متناسب با دنیای پر سرعت امروز را ارائه می دهد. . xAPI اساساً به شما یک درک جامع از تجربه یادگیرندگان می دهد چه در یک LMS اتفاق بیفتد یا نه

با این حال ، xAPI بدون محدودیت نیست. بعضی از سازمان ها از توانایی های آن سوء تفسیر می کنند و فکر می کنند با استفاده از آن به محتوای دوره ای که به زیبایی طراحی شده است منجر می شود. این مورد نیست مشخصات xAPI UX یا UI را بهبود نمی بخشد و به هیچ وجه طراحی دوره را تغییر نمی دهد. xAPI فقط نحوه ردیابی و ذخیره داده ها را کنترل می کند.

انواع آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی

افراد به دلایل مختلف از آموزش الکترونیکی استفاده می کنند. خواه توسعه مهارت های جدید باشد و یا از راه دور یاد بگیرید ، سهولت و قابلیت دسترسی به آموزش الکترونیکی بسیار زیاد است. در اینجا ، ما ۴ نوع آموزش الکترونیکی را بیان می کنیم

آموزش کارمندان

آموزش کارمندان متداول ترین نوع سازمانهای یادگیری الکترونیکی است که از LMS برای آنها استفاده می کنند. سازمانها به دلایل متعددی از جمله استخدام و بهبود عملکرد کارکنان از آموزش کارمندان استفاده می کنند. آموزش کارمندان با استفاده از LMS آموزش را رسمیت می بخشد و آن را کارآمدتر می کند.

در مقایسه با آموزش های سنتی ، آموزش الکترونیکی با ارتقا دانش و فرهنگ آموزش الکترونیکی ، به طور موثرتری توسعه حرفه ای را تشویق می کند. علاوه بر این ، LMS باید به شما امکان ایجاد امتحانات ، اجرای گزارش ها و جمع آوری بازخورد را بدهد تا بتوانید به طور مداوم عملکرد آموزش را ارزیابی و بهبود دهید.

آموزش انطباق

آموزش انطباق برای اکثر سازمانها یک ضرورت است. این نوع آموزش کارمندان شما را از قوانین یا مقررات قابل اجرا در مورد نقش و صنعت آنها مطلع می کند. آموزش انطباق اجباری است و به مباحثی مانند بهداشت ، ایمنی و عزت نفس در محل کار می پردازد.

آموزش مشتری

ایده آموزش مشتریان شما ممکن است تصور عجیبی به نظر برسد. اما ارزش عمیقی دارد! برنامه های آموزش مشتری به مشتریان شما در استفاده و درک محصول یا خدمات شما کمک می کند. این نوع آموزش خصوصاً در بین ارائه دهندگان نرم افزار بسیار محبوب است.

علاوه بر افزایش تجربه مشتری ، آموزش مشتری به نفع سازمانهایی است که آنها را نیز اداره می کنند. شما خدمات بهتر روی مشتری ، تعامل بیشتر با محصول یا خدمات خود و بهبود مشتری را تجربه خواهید کرد.

آموزش شریک

آموزش شریک که به عنوان آموزش فروشنده نیز شناخته می شود ، ابزارهایی را برای شرکای موفقیت آمیز شبکه شما به شرکای شما می دهد. انواع آموزش ها شامل آموزش اطلاعات محصول ، آموزش فروش ، آموزش پشتیبانی ، راهنمایی بازاریابی و غیره است. اغلب آموزش های دارای گواهینامه پیش شرط شریک شدن هستند.

آموزش شریک مزایای بسیاری دارد. این می تواند به شما کمک کند که شرکا را درگیر کنید ، هزینه های پشتیبانی را کاهش دهید ، رشد مقیاس را افزایش دهید و از نام تجاری خود محافظت کنید

مزایای آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی

مزایای هر یک از این ۴ جریان آموزشی به طور خلاصه بیان شده است ، و شما اکنون درک بهتری از آنچه eLearning به شما و زبان آموزان شما ارائه می دهد خواهید داشت. در اینجا با جزئیات بیشتری در مورد مزایای گسترده تری که هنگام استفاده از آموزش الکترونیکی در سازمان خود تجربه خواهید کرد صحبت خواهیم کرد.

مقرون به صرفه

این یکی از مهمترین مزایای ارائه آموزش الکترونیکی است و احتمالاً بیشترین استقبال را دارد! آموزش سنتی ممکن است گران باشد و اغلب ناامیدکننده است. آموزش الکترونیکی نیاز به مواد آموزشی پر هزینه و حتی مربیان در محل را برطرف می کند. اگر ماژول های محتوای شما نیاز به تغییر داشته باشد ، این کار بدون نیاز به چاپ و توزیع مطالب آموزشی به روز شده از طریق LMS به راحتی انجام می شود.

صرفه جویی در وقت

زمان به خصوص در محیط کار گرانبها است ، پس چرا تا می توانید در آن صرفه جویی نکنید؟ برای کارفرمایان ، آموزش الکترونیکی هر به روزرسانی را که شما برای انتقال نیاز دارید ، ساده نگه می دارد. چه نیاز به تغییر در محتوای آموزشی خود داشته باشید و چه در سیاست های شرکت ، eLearning به شما امکان می دهد تا آنها را به راحتی به سیستم LMS خود اضافه کنید. این امر باعث می شود تا زمان قابل توجهی در سازماندهی چاپ مجدد و غیره صرفه جویی شود. زبان آموزان همچنین می توانند به جای اعتماد به آموزش برنامه ریزی شده ، با دسترسی به مطالب در هر زمانی که نیاز دارند در وقت شما صرفه جویی کنند. و می توانید از LMS خود برای انجام کارهای دستی به صورت خودکار استفاده کنید و مدیریت آموزش را با زمان بیشتری کارآمد کنید.

بهبود عملکرد و بهره وری

آموزش الکترونیکی به فراگیران این امکان را می دهد تا سریعتر و راحت تر آموزش خود را به پایان برسانند ، در نتیجه عملکرد بهتر و بهره وری بیشتری حاصل می شود. زبان آموزان از اینکه می توانند در صورت راحتی خود در آموزش شرکت کنند ، قدردانی می کنند. آنها احتمالاً انگیزه بیشتری برای پیشبرد اهداف حرفه ای خود از طریق آموزش الکترونیکی احساس می کنند ، زیرا به آنها انعطاف پذیری یادگیری با سرعت خود و از مکانی را که انتخاب می کنند ، می دهد.

اثرات پایین محیط زیست

اگر قصد دارید اثرات زیست محیطی کمتری داشته باشید ، آموزش الکترونیکی یک روش موثر است. این یک گزینه جایگزین برای یادگیری مبتنی بر کاغذ است و به یک محل کار پایدارتر و سازگار با محیط زیست کمک می کند.

سخن پایانی

اکنون که درک بهتری از آنچه که آموزش الکترونیکی و مزایای آن دارید ، درباره مزایای آنک برای سازمان خود بیشتر بدانید

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :