گفته ها و ناگفته های نرم افزار وبینار

مدیر کل 5936 بازدید
نرم افزار برگزاری وبینار

وبینار نوعی ارتباط یک به چند است: یک مجری می تواند از یک مکان واحد به یک گروه بزرگ و خاص از بینندگان آنلاین دسترسی پیدا کند. با استفاده موثر از آن ، تعامل در طی یک وبینار می تواند بسیار قدرتمند باشد. به خصوص هنگامی که تعداد زیادی شرکت کننده دارید ، ابزارهای هوشمند برای هدایت این تعاملات ضروری هستند.

قبل از برگزاری وبینار یکی از مهم ترین مراحلی که باید در نظر داشته باشیم انتخاب یک نرم افزار وبینار مناسب از بین نرم افزارهای متعدد در این زمینه است. شما باید با توجه به نیاز خودتان و امکانات و ویژگی های هر کدام از این نرم افزارها برای برگزاری وبینار، یکی از آنها را انتخاب و از امکانات آن استفاده کنید.

انتخاب درست نرم افزار وبینار بستگی به این دارد که شما جه اطلاعاتی درباره این نرم افزارها داشته باشید. در این مطلب ما به معرفی نرم افزارهای برگزاری وبینار می پردازیم و امکانات آنها را بررسی می نماییم. تا شما بهترین انتخاب را برای نرم افزار وبینار داشته باشید.

هدف

از وبینارها برای به اشتراک گذاشتن یک نمایش سمعی و بصری در قالب سبک سمینار استفاده می شود. قالب می تواند متفاوت باشد ، مانند یک سخنرانی از پیش ضبط شده یک طرفه یا یک کارگاه تعاملی که می تواند در زمان واقعی به آن پاسخ دهد. هدف اصلی یک وبینار ارائه موضوعی جذاب ، مرتبط و آموزنده برای دیگران است. با این حال ، برخی از ارائه دهندگان ممکن است با پیگیری شرکت کنندگان از طریق نظرسنجی ، ایمیل یا سولاتی از وبینارها برای شبکه یا تبلیغ محصول استفاده کنند.

شرکت کنندگان

وبینارها برای دستیابی به چندین نفر با موضوع جذاب طراحی شده اند و معمولاً ارائه دهندگان موضوع را در تالارهای گفتمان عمومی و پایگاه های داده وبینار لیست می کنند تا دیگران بتوانند آن را پیدا کنند.

تولید

وبینارها با استفاده از یک سرویس آنلاین مانند WebEx یا SlideShare یا از طریق نرم افزار ارائه حرفه ای تولید می شوند. ارائه دهندگان باید به محدودیت زمانی شرکت کنندگان حساس باشند و ارائه ای را ایجاد کنند که ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول بکشد. صرف وقت و منابع اضافی برای ایجاد یک ارائه با کیفیت به شنوندگان دلیل می دهد تا تمرکز خود را حفظ کنند.

 

اینترنت

وبینارها از اتصالات اینترنتی IP / TCP برای اتصال چندین نفر به یکدیگر استفاده می کنند. یک سرویس وبینار آنلاین ممکن است از شرکت کنندگان بخواهد پروفایل ورود به سیستم یا نصب نرم افزار اضافی را ایجاد کنند. با این حال ، برخی از سیستم عامل ها ممکن است سازگار نباشند. ارائه دهندگان ممکن است مجبور باشند هزینه فضای میزبانی را براساس تعداد شرکت کنندگانی که انتظار می رود در آن شرکت کنند پرداخت کنند.

 

درخواست

شرکت ها و متخصصان معمولاً برای درخواست شرکت کنندگان در یک وبینار ، به لیست ایمیل اعتماد می کنند. اکثر میزبانان همچنین پیوندی را برای برنامه های ایمیل و تقویم تلفن های هوشمند ارائه می دهند تا اطمینان حاصل شود که افراد می توانند از قبل رویداد را علامت گذاری کنند. اگر یک وبینار محدودیتی برای شرکت کنندگان دارد ، اطلاع رسانی در این مورد و هر مهلت مقرر در دعوت نامه برای شرکت ضروری است.

 

مزایای وبینار

مقرون به صرفه

هنگام استفاده از وبینار ، هزینه هنگفتی در برابر هزینه های سفر صرفه جویی می شود.

 

مخاطب متنوع

فاصله با وبینارها مسئله مهمی نیست. شما می توانید بدون نیاز به حضور جسمی در کنار هم ، آموزش وبینار ارائه دهید. این بدان معنی است که طیف متنوعی از شرکت کنندگان از سراسر جهان وجود خواهد داشت.

 

انعطاف پذیری

وبینارها بسیار انعطاف پذیر هستند. شرکت کنندگان می توانند در هر زمان و از هر رایانه ای وارد سیستم شوند. نیازی به اختصاص فضای آموزشی اضافی نیست و لازم نیست.

 

معایب وبینار

تعامل محدود

یکی از اصلی ترین نکات منفی وبینارها عدم تعامل بین شرکت کنندگان و مجری است. از آنجا که همه چیز به صورت آنلاین انجام می شود ، فقط تعامل دیداری و شنیداری وجود دارد که فاقد تعامل فیزیکی است.

 

مشکلات فنی

از آنجا که در آن مخاطبان یک نمایش سمعی و بصری را بر روی رایانه های شخصی خود با سیستم عامل های مختلف و اتصالات اینترنتی مشاهده می کنند ، عملا فرصت برای مشکلات فنی بی حد و حصر است.

 

عدم کار تیمی

کار گروهی یک قسمت اساسی از آموزش است. کار به عنوان یک تیم به وظیفه ای که هرکسی در آن مشغول به کار است می افزاید. متاسفانه وبینارها تقریباً این جنبه را کاملاً از بین می برند زیرا همه چیز مجازی است.

 

عدم کنترل محیط

مجری کنترلی بر محیط ندارد ، بر خلاف یک محیط زنده که آنها کنترل کامل همه چیز را دارند. آنها نمی توانند اطمینان حاصل کنند که هیچ گونه وقفه یا حواس پرتی وجود نخواهد داشت که منجر به عدم تمرکز می شود.

مهم ترین امکانات نرم افزار وبینار

نرم افزار وبینار آنک

نمایش فایل ارائه

شما در هنگام ارائه می توانید فایل‌هایPDF، PowerPoint  و عکس را به ‌صورت اسلاید نمایش دهید و مستقیم فایل صوت و تصویر را برای همه پخش کنید.

استفاده از وایت برد

اگر وبینار شما به گونه ای است که باید در حین ارائه مطالبی را بروی روی تخته یادداشت نمایید می توانید از این قابلیت استفاده کنید. شما می توانید از ماوس استفاده کرده و یا قلم نوری خود را به آن متصل کنید.

امکان اشتراک گذاری دسکتاپ

شما می توانید در زمان برگزاری  وبینار صفحه رایانه خود و یا یک نرم افزار در حال اجرا را به اشتراک بگذارید و همچنین فایلهایتان را برای تبادل و دانلود افراد شرکت کننده، بارگذاری نمایید.

امکان وصل صدا و تصویر همزمان

در حین برگزاری وبینار چندین نفر می توانند به صورت همزمان صدا و تصویر خود را وصل کنند. شما نیز می توانید از این قابلینت برای برگزاری جلسات و کلاسهای گروهی استفاده کنید

امکان ضبط وبینار

این امکان به شما کمک می کند بتوانید وبینار خود را ضبط و آنرا برای اشتراک گذاری دوباره و ارسال به شرکت کنندگان استفاده نمایید.

۴ نرم افزار برگزاری وبینار

نرم افزار زوم (Zoom)

یکی از نرم افزارهای وبینار که از نظر هزینه مقرون به صرفه می باشد زوم است. این نرم افزار نا ۵۰۰ رکت کننده را پشتیبانی می کند و شما می توانید یک جلسه ۴ دقیقه ای را با حداکثر ۱۰۰ شرکت کننده برگزار نمایید. این نرم‌افزار بیش از ۱۰۰ میلیون دانلود از گوگل پلی داشته است و جزو نرم‌افزارهای محبوب برگزاری ویدئو کنفرانس ها، وبینار و کلاس‌های آنلاین محسوب می‌شود

نرم افزار بیگبلوباتن( BigBlueButton)

نرم افزار برگزاری وبینار BigBlueButton گزینه های بسیار خوبی دارد: قابلیت اشتراک گذاری بلادرنگ صدا و ویدئو و اسلاید و چت و صفحه نمایش و … این نرم افزار محیط کاربری مناسب و راحتی را در اختیار کاربران قرار می دهد. عدم نیاز به نصب نرم‌افزار برای استفاده از آن از ویژگی های بسیار مهم بیگبلوباتن به حساب می‌آید.
این نرم افزار متن باز است و در سیستم های LMS استفاده می‌شود

نرم افزار ادوبی کانکت (Adobe Connect)

ادوبی کانکت از جمله نرم‌افزاری پرطرفدار برای آموزش مجازی و برگزاری وبینار است که محیط کاربری مناسب و راحتی را در اختیار کاربران می‌گذارد. این نرم‌افزار محصولی از شرکت مشهور اَدوبی (Adobe)، سازنده مشهور نرم‌افزارهای رایانه‌ای در آمریکا، است و به خاطر سازگاری با سرعت اینترنت پایین از جمله نرم‌افزارهای محبوب در زمینه برگزاری وبینار، کلاس آنلاین و جلسات مجازی به شمار می‌رود.

نرم افزار اسکای روم ( Sky Room)

اسکای روم یکی دیگر از نرم‌افزارهای برگزاری وبینار است و به عنوان یک پلتفرم ایرانی و بومی خدمات بسیار خوبی را در زمینه برگزاری وبینار، کلاس‌های مجازی و جلسات آنلاین ارائه می‌کند. این پلتفرم ارتباطی باکیفیت و پایدار را میان برگزارکننده یا سخنران و مخاطبان و شرکت‌کنندگان ایجاد می‌کند و تجربه‌ای خوشایند را از شرکت در وبینار یا کلاس آنلاین برای افراد می‌سازد.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :