فواید آموزش مجازی

مدیر کل 7381 بازدید
فواید و مزایای آموزش مجازی

در عصر حاضر پیشرفت های زیادی در دنیای ارتباطات اتفاق افتاده و ما تقریبا برای هر کاری به اینترنت وابسته شده ایم از پرداخت قبوض گرفته تا درخواست تاکسی، دانلود موزیک و پیدا کردن مطلبی در سایت و از همه مهمتر فعالیت در شبکه های اجتماعی، اما استفاده از اینترنت این روزها به دلیل وجود اپیدمی کرونا و برگزاری کلاسها به صورت مجازی خیلی بیشتر شده است. در این مقاله به برخی از فواید آموزش مجازی می پردازیم

فرار از واقعیت امکان پذیر نیست و این اتفاق در آینده ای نزدیک حتی بدون وجود کرونا در حال اتفاق بود.

فواید و مزیت های آموزش مجازی

آموزش مجازی چیست؟

آموزش مجازی یادگیری با استفاده از تکنولوژی های الکترونیکی برای دسترسی به برنامه درسی در خارج از یک کلاس سنتی است. یادگیری این نوع آموزش بسیار آسان­تر از سایر روش­های آموزشی می­باشد.

بر طبق تعریف موسسه جهانی یونسکو، آموزش مجازی به هر نوع فرایند آموزشی اشاره دارد که در آن، همه یا بیشتر تدریس توسط افرادی انجام می‌شود که از نظر زمانی و مکانی در فضایی دور از یادگیرنده هستند، بدین معنا که همه یا اغلب ارتباطات بین آموزگار و یادگیرنده از طریق یک رسانه مصنوعی چاپی یا الکترونیکی انجام می‌شود.

منظور از آموزش مجازی، آموزش افراد با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات است. یک سیستم آموزش مجازی محیطی مجازی فراهم میکند تا فراگیران یا به عبارتی همان دانشجویان، دانش آموزان و یا پرسنل یک سازمان بدون نیاز به حضور مدرس بتوانند مطالب را فراگیرند.

فواید آموزش مجازی

 • به روز بودن محتوا

یکی از امکانات آموزش مجازی به روز بودن محتوا می باشد. معمولا مطالب کتب درسی مربوط به سالیان قبل می باشد و معلمان و اساتید بنا به اجبارهایی مجبور به تدریس آن محتوا می باشند. اما در فضای مجازی معلم می تواند خود براساس مبحث آموزشی دست به تولید محتوا زده و کلاس خود را با محتواهایی مانند انیمیشن ، صوت و فیلم جذاب تر و محتوای به روزتری ارائه دهد.

 • در دسترس بودن محتوای آموزشی

در کلاسهای مجازی در صورتی که فراگیر بنا به دلایلی در کلاس حضور نداشت و یا مبحث درسی آن روز را متوجه نشد می تواند به آرشیو فایلهای ضبط شده مراجعه کند و آن را چند بار مرور و بررسی نماید تا ایرادات و اشکالاتش برطرف گردد.

 • افزایش بهره وری و یادگیری بیشتر

در کلاسهای حضوری فراگیر بنا به اجبار در کلاس حضور دارد و بنا به محدودیت زمانی باید تمام حواس خود را به درس فرا دهد تا یادگیری حاصل شود و این یادگیری دوام کمتری نسبت به حالت مجازی دارد چون در حالت مجازی فراگیر در صورتی که مطلبی را توجه نشود به دلیل در دسترس نبودن معلم باید خود با توجه به فایل ها و آموزشهای معلم به تلاش برای یادگیری بپردازد و یادگیری در این روش به مراتب عمیق تر از کلاس های حضوری اتفاق می افتد

 • صرفه جویی در هزینه و زمان

آموزش مجازی انعطاف پذیر است و فرد در هر زمان و مکانی می تواند به یادگیری بپردازد و نیازی به حضور فیزیکی در یک زمان و مکان خاص وجود ندارد. در آموزش مجازی نیازی به مکان فیزیکی برای آموزش نیست و هزینه های استقرار نیز کاهش پیدا می کند.

 • راحتی و آرامش در آموزش

در کلاسهای حضوری فرد ملزم به نشستن بر روی صندلی تا پایان کلاس می باشد و انعطاف پذیری لازم را در زمان کلاس ندارد .اما در کلاسهای آنلاین فرد دیگری نیازی به کلاس فیزیکی ندارد و می تواند در فضایی که دوست دارد  تمام سخنرانی ها و محتواهای آموزشی و کلاسهای مورد نیاز خود را از طریق نرم افزار آموزش مجازی و کلاس مجازی در اختیار داشته باشند.

 • استفاده از بهترین اساتید

همواره آموزش و استفاده از اساتید به نام و برجسته، یکی از اساسی ترین راه ها برای بهبود و شهرت آموزشگاهها بوده و هست با استفاده از آموزش مجازی این راه آسانتر شده و نیازی به جابه  جایی فیزیکی نیست و از هر جایی از کشور می توان از اساتید خبره استفاده نمود .

 • امکان یادگیری ضمن کار

برای اکثر افراد شاغل ، آموزش آنها با فارغ التحصیل شدن از دانشگاه تمام می شود و دیگر نمی توانند در حین کار به یادگیری و درس خود ادامه دهند. اما آموزش مجازی امکان یادگیری را حتی با داشتن سنگین ترین کارها را به فراگیران و علاقه مندان به درس می دهد.

سخن پایانی

آموزش مجازی یک سبک نوظهور از آموزش است که در آن نیاز زیادی به آموزش داریم حتی برای زمانی که بیماری کرونا ریشه‌کن شود نیز باید بتوانیم از این روش استفاده کرده و شکل جدید آموزش را یک پله بالاتر ببریم به‌عبارت‌دیگر آموزش مجازی فرصتی است که نباید تبدیل به تهدید شود.
توسعه زیرساخت‌ها، آموزش سواد رسانه‌ای به مردم و تأمین لوازم آموزش‌های مجازی از کلیدی‌ترین موضوعاتی است که باید در این نوع آموزش موردتوجه قرار گیرد.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :