تفاوت LCMS و LMS چیست؟

مدیر کل 9513 بازدید
تفاوت LCMS و LMS

تفاوت بین LMS ، LCMS و CMS چیست؟ این سوال اغلب باعث سردرگمی افرادی می شود که قصد خرید ابزارهای نرم افزاری مناسب برای سازمان خود را دارند. جای نگرانی نیست – درباره این تفاوت صحبت می شود

ابتدا اجازه دهید اختصارات را تعریف کنیم. “LMS” مخفف “سیستم مدیریت یادگیری” ، یک بستر نرم افزاری است که برای ارائه و پیگیری دوره های آموزشی استفاده می شود. “LCMS” مخفف “سیستم مدیریت محتوای یادگیری” یا نرم افزاری است که برای نوشتن و مدیریت محتوای یادگیری استفاده می شود. سرانجام ، “CMS” یک “سیستم مدیریت محتوا” یا نرم افزاری است که برای سازماندهی محتوای متشکل از یک وب سایت استفاده می شود.

چه شما یک تازه کار باشید و چه یک مدیر آموزش مجرب ، باید این سیستم ها را درک کنید تا بدانید به کدام ابزارها در برنامه یادگیری و توسعه خود نیاز دارید. بیایید تفاوت ها را روشن کنیم:

تفاوت LCMS و LMS

سیستم های مدیریت یادگیری که معمولاً در آموزش شرکت ها و تنظیمات آموزش عالی مورد استفاده قرار می گیرند ، بسترهای نرم افزاری هستند که محتوای آموزشی را ذخیره و ارائه می دهند و سپس مشارکت در آموزش را ردیابی می کنند.

LMS مدیران یادگیری را قادر می سازد محتوای آموزش آنلاین ایجاد شده توسط ابزارهای مختلف را بارگذاری کنند. LMS به شرکت ها این امکان را می دهد تا به کارمندان خود آموزش دهند ، مشارکت آنها را ردیابی کنند و اسنادی از فعالیت و نتایج آموزش کارکنان تهیه کنند. در بخشهایی که شرکتها از نظر قانونی ملزم به ارائه انواع خاصی از آموزش ایمنی یا انطباق هستند ، LMS ابزاری اساسی برای پیگیری تطابق شرکت است.

سرانجام ، استفاده از LMS شرکت ها را قادر می سازد تا دوره های آموزشی مختلفی را برای ارائه به گروه های مختلف کارمندان ایجاد کنند تا اهداف آموزشی خاص خود را تحقق بخشند – یا در صورت لزوم  ایجاد یک برنامه یادگیری سفارشی برای هر کارمند

. علاوه بر ارائه و ردیابی دوره های آموزش آنلاین ، بسیاری از LMSها مدیران آموزش را قادر می سازد تا میزان مشارکت کارکنان در انواع دیگر برنامه های آموزشی مانند کلاس های حضوری را پیگیری کنند.

سیستم مدیریت محتوای یادگیری (LCMS ) چیست؟

بر خلاف LMS ، سیستم های مدیریت محتوای یادگیری در درجه اول برای ایجاد ، ذخیره و سازماندهی محتوای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند. طراحان آموزشی از این نرم افزار برای توسعه ، مدیریت و انتشار محتوای آموزشی استفاده می کنند. به جای ایجاد کاتالوگ دوره برای مخاطبان گسترده ، سیستم عامل های LCMS اجازه می دهند دوره های منفرد برای زبان آموزان منفرد اصلاح شود.

یک سیستم LCMS معمولاً به چندین همکار اجازه می دهد تا با هم کار کنند تا محتوایی ایجاد کنند که سپس در قالب های مختلف منتشر شود. تفاوت اصلی بین LMS و LCMS کاربر هدف است. کاربر LMS فراگیر است ، در حالی که کاربر LCMS خالق محتوای یادگیری است.

بسیاری از  LCMSها همچنین توانایی ذخیره و ارائه نسخه های قدیمی دوره ها را دارند. شرکت هایی که می خواهند دوره های سفارشی به کارمندان خود تحویل داده شود معمولاً از LCMS استفاده می کنند.

سیستم مدیریت محتوا ( CMS ) چیست؟

سیستم های مدیریت محتوا چارچوبی را ایجاد می کنند که در آن محتوا در وب سایت ذخیره و نمایش داده می شود. این سیستم ها فرم های مختلف محتوایی از جمله پرونده ها ، تصاویر ، اسناد الکترونیکی ، فایل های صوتی و موارد دیگر را مدیریت می کنند.

 

توابع CMS به توزیع کنندگان اجازه می دهد تصمیم بگیرند که کدام محتوا به صورت خصوصی یا عمومی نمایش داده می شود. محتوا را می توان با استفاده از فراداده ، که برای جستجو و استفاده سریع و کارآمد از مطالب بهتر است ، برچسب گذاری کرد. دروپال و وردپرس سیستم های محبوب مدیریت محتوایی هستند که برای ایجاد انواع وب سایت ها استفاده می شوند.

خلاصه سیستم های مدیریتی

شما توانایی مدیریت و ارائه محتوا در هر سه سیستم مدیریتی را دارید. در حالی که این سیستم های مدیریتی شباهت های زیادی دارند ، اما در نهایت عملکردهای مختلفی دارند.

 

برای مطالعه این شباهت ها و تفاوت ها کمی وقت بگذارید تا از اصطلاحات اختصاری اشتباه در بحث های حرفه ای استفاده نکنید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :