مودل چیست؟ چرا رایج ترین سامانه آموزش مجازی در جهان است؟

مدیر کل 7449 بازدید
مودل چیست؟

سیستم مدیریت یادگیری (LMS) از طریق فن آوری منبع باز Moodle  ، یک راه حل یادگیری دیجیتال بسیار کاربردی ، انعطاف پذیر و با قابلیت همکاری بین مربیان را در تمام سطوح و صنایع فراهم می کند. مودل چیست؟ راهنمای جامع Moodle LMS شامل همه مواردی است که شما باید در مورد پرکاربردترین پلتفرم یادگیری جهان بدانید. در این مطلب موارد استفاده از Moodle ، ویژگی ها و قابلیت های Moodle ، گزینه های میزبانی Moodle و موارد دیگر را بررسی خواهیم کرد.

مودل چیست؟

مودل چیست؟

Moodle مخفف Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment است. مودل توسط مارتین دوگیاماس در سال ۲۰۰۲ تأسیس و توسعه یافت ، به منظور فراهم آوردن بستری باز ، قوی ، ایمن و رایگان برای مربیان ، مدیران و فراگیران برای ایجاد و ارائه محیط های یادگیری شخصی طراحی شده است. مودل یک سیستم مدیریت یادگیری کاربر پسند (LMS) است که از نیازهای یادگیری و آموزش طیف وسیعی از موسسات و سازمان ها در سراسر جهان پشتیبانی می کند.

مودل با ویژگی های مدیریتی قابل تنظیم ، برای ایجاد وب سایت های خصوصی با دوره های آنلاین برای مربیان به منظور دستیابی به اهداف یادگیری استفاده می شود.

Moodle بدون تغییر روی Unix ، Linux ، FreeBSD ، Windows ، OS X ، NetWare و هر سیستم دیگری که از PHP و یک پایگاه داده پشتیبانی می کند ، از جمله ارائه دهندگان وب هاست ، قابل اجرا است.

امروزه ، مودل با بیش از ۱۰۰۰۰۰ پیاده سازی ثبت شده در سراسر جهان و پشتیبانی از بیش از ۱۵۰ میلیون زبان آموز ، پرکاربردترین سیستم مدیریت یادگیری در جهان است. پروژه منبع باز Moodle توسط تیم اختصاصی در Moodle HQ با دفتر مرکزی در پرت ، استرالیا و دفاتر ماهواره ای در سراسر جهان مدیریت می شود. ماهیت مدولار Moodle و انعطاف پذیری ذاتی آن را به یک بستر ایده آل برای برنامه های کاربردی در سطح علمی و سازمانی از هر اندازه تبدیل کرده است.

چرا Moodle پرکاربردترین سیستم مدیریت یادگیری در جهان است؟

Moodle  یک مجموعه قدرتمندی از ابزارهای یادگیرنده محور و محیط های یادگیری مشارکتی را ارائه می دهد که هم به آموزش و هم به یادگیری قدرت می بخشد. به دلیل انعطاف پذیری و مقیاس پذیری ، Moodle  برای استفاده در آموزش و پرورش ، تجارت ، بخش های خصوصی ، دولتی و بسیاری از سیستم های جامعه در هر اندازه ای ساخته شده است.

 

Moodle  که به صورت رایگان برای همه کاربران در دسترس است ، می تواند خود میزبان باشد (اگر وقت ، جاه طلبی و استعداد کافی دارید) یا می توانید از یک ارائه دهنده Moodle  برای میزبانی و پشتیبانی از محیط Moodle خود استفاده کنید.

 

با استفاده از یک رابط کاربری ساده و انعطاف پذیر و منابع کاملاً مستند ، استفاده از Moodle  برای مربیان و زبان آموزان آسان است.  Moodle مبتنی بر وب است و از یک رابط سازگار با تلفن همراه استفاده می کند و دسترسی آن را از هرجای دنیا در سراسر مرورگرها یا دستگاه های مختلف امکان پذیر می کند.  Moodle به بیش از ۱۲۰ زبان ترجمه شده است و برای مطابقت با استانداردهای باز طراحی شده است.

 

علاوه بر این ، طراحی مدولار و قابلیت همکاری Moodle به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا افزونه هایی بسازند که می توانند برنامه های خارجی را برای بهبود قابلیت های سیستم ادغام کرده و آنچه را که ممکن است با محصول اصلی Moodle  گسترش دهند ، ایجاد کنند. بیش از ۱۴۰۰ افزونه در فهرست افزونه های Moodle وجود دارد که به صورت رایگان در دسترس است .

Moodle متن باز است: این به چه معناست و چرا مهم است؟

منبع باز به فناوری زیربنایی گفته می شود که Moodle  بر روی آن ساخته شده است ، در درجه اول بدان معنی است که نرم افزار یا کد Moodle  برای بارگیری ، استفاده ، سفارشی سازی ، توزیع مجدد و اصلاح آزادانه در دسترس است.

مزایای منبع باز …

رایگان. کد منبع آزاد بدون هزینه مجوز به صورت رایگان در دسترس است. در عوض ، این بودجه می تواند به خدمات و پشتیبانی از LMS شما اختصاص یابد. وقتی فقط هزینه خدمات را پرداخت می کنید ، بالاترین سطح پشتیبانی ممکن را تضمین می کنید.

قفل فروشنده ندارد. راهکارهای منبع بسته معمولاً مشتری را برای فروش محصولات و خدمات به فروشنده وابسته می کند. با منبع بسته ، اگر سطح خدمات شما خراب شود ، گزینه دیگری برای پشتیبانی ندارید. فقط آن شرکت منبع بسته می تواند محصول اختصاصی را حفظ کند. با استفاده از LMS منبع باز ، شما این آزادی را دارید که نه تنها راه حل خود را برای رفع نیازهای خود سفارشی کنید ، بلکه می توانید به راحتی کد خود را (که متعلق به شما است و نه فروشنده) بگیرید و در صورت عدم دریافت فروش ، به فروشنده دیگری بروید.

امنیت. این یک تصور غلط رایج است که منبع باز به معنای امنیت کمتری است. برعکس ، کد باز و قابل مشاهده به جامعه منبع باز اجازه می دهد تا هرگونه مسائل امنیتی را پیدا و یادداشت کنند. این بدان معنی است که اشکالات امنیتی بسیار سریعتر شناسایی می شوند و تقریباً بلافاصله وصله ها برمی گردند. بنابراین واقعاً ، هرچه نگاه به کد بیشتر باشد ، بهتر!

سفارشی سازی همانطور که در بالا ذکر شد ، منبع آزاد به کاربران امکان انعطاف پذیری کامل در ایجاد یک پلت فرم آموزش الکترونیکی سفارشی و متناسب با نیازهای یک سازمان یا موسسه خاص را می دهد.

نوآوری. نرم افزار منبع باز انعطاف پذیری لازم برای سفارشی سازی و انطباق با تأمین نیازهای متغیر یادگیری را فراهم می کند ، به مدیران این امکان را می دهد که در آخرین فناوری ها و بهترین روش ها برای دستیابی موثر به اهداف آموزش الکترونیکی باقی بمانند.

مقیاس پذیر با رشد و مقیاس نهادها یا سازمان ها ، مهم است که LMS شما بتواند همراه شما رشد کند و برای پاسخگویی به نیازهای در حال توسعه سازگار شود. منبع باز به شما امکان می دهد تا به راحتی برنامه های آموزش و آموزش آنلاین خود را مقیاس بندی کنید.

سیستم عامل های منبع باز به متخصصان یادگیرنده دسترسی کامل به کد سایت Moodle خود را می دهند و به آنها این امکان را می دهند که ظاهر و احساس سایت خود را شخصی سازی کنند و محتوای مارک دار ، پلاگین های نوآورانه ، ابزارهای شخص ثالث و بهترین شیوه های آموزش الکترونیکی را در استراتژی یادگیری خود بگنجانند.

مودل مناسب برای صنایع و نیازهای مختلف

برخی از مردم فکر می کنند Moodle فقط یک K12 یا LMS آموزش عالی است ، اما این درست نیست. توابع Moodle انواع مختلف را پشتیبانی و پیگیری می کند. ویژگی های اساسی Moodle  شامل ویژگی هایی است که می تواند برای یادگیری در هر صنعت مانند انجمن های گفتگو ، اتاق گفتگو ، ویکی ها ، آزمونها ، تکالیف و موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد. قابلیت انعطاف پذیری مودل به طرز باورنکردنی به خوبی پاسخگوی نیازهای مختلف یادگیری برای سازمان ها در همه صنایع و اندازه ها ، از آموزش و پرورش ، دولت ، بهداشت ، مراکز غیرانتفاعی و خصوصی ، انجمن ها و غیره است.

مودل برای آموزش

همانطور که نقش فناوری در کل جامعه در حال تکامل است ، یک سیستم مدیریت یادگیری انعطاف پذیر برای تأمین نیازهای یادگیرنده مدرن امروزی بسیار مهم است. Moodle  یک مرکز یادگیری مرکزی برای اتصال ابزارهای یادگیری الکترونیکی و ساده سازی فرایند آموزش و یادگیری فراهم می کند.

Moodle  با قابلیت های پلاگین خود ، یک تجربه آموزش الکترونیکی جذاب و موثر را برای دانش آموزان در هر سنی ارائه می دهد.

علاوه بر این ، به دلیل انعطاف پذیری ذاتی و رابط کاربری آسان ، می توان از Moodle  برای دستیابی به طیف وسیعی از نیازها استفاده کرد. در حقیقت ، بسیاری از زبان آموزانی که در دوره های ابتدایی ، متوسطه و عالی با Moodle آشنا می شوند ، بعداً در زندگی خود وقتی وارد نیروی کار می شوند ، مجدداً از Moodle استفاده می کنند که در بخش بعدی آنها را بررسی خواهیم کرد. همانطور که گفته شد ، مودل مزیت اضافه شده ای دارد که سازگاری آسان را هم برای مدرسان و هم برای زبان آموزانی که ممکن است قبلاً این سیستم عامل را در جای دیگری تجربه کرده باشند فراهم می کند.

Moodle برای یادگیری در محل کار

در محیط های کاری سریع امروز ، ارائه یک روند پردازشی ساده و آموزش مداوم موثر یک استراتژی خوب تجاری است. کارمندان آموزش دیده به پیشبرد مشاغل در جهت دستیابی به اهداف شرکت کمک می کنند. آموزش الکترونیکی اطمینان حاصل می کند که کارمندان با تسهیل همکاری و تأمین پرسنل در هر مکان ، در هر زمان دسترسی به منابع آموزشی که برای برتری در موقعیت های خود نیاز دارند ، آماده می شوند.

مودل یک راه حل یادگیری انعطاف پذیر برای کمک به آموزش و توانمند سازی کارکنان فراهم می کند.

موارد استفاده برای Moodle در محل کار عبارتند از:

 • استخدام
 • آموزش سازگار
 • آموزش مبتنی بر صلاحیت
 • راه اندازی محصولات و خدمات
 • آموزش ایمنی
 • آموزش مداوم و توسعه حرفه ای
 • برنامه های صدور گواهینامه
 • تجارت الکترونیک
 • انجمن های تخصصی و عملکردی

ویژگی های یکپارچه سازی تجارت الکترونیکی LMS

 • بیشترین جستجوهای LMS منبع باز

Moodle software یک نرم افزار منبع باز است که توسط موسسات آموزشی و همچنین شرکت های سراسر جهان برای ارائه آموزش آنلاین به زبان آموزان استفاده می شود. همچنین می تواند برای انجام دوره های آنلاین یا ارائه آموزش حضوری ، مورد استفاده قرار گیرد. Moodle می تواند با بیش از ۵۰۰ افزونه برای انجام انواع مختلف تکالیف ، آزمون ها ، درجه بندی ، گواهینامه و یادگیری اجتماعی و مشارکتی گسترش یابد.

 

 • استفاده از مودل آسان است

Moodle  دارای یک داشبورد بصری و یک رابط کاربری گرافیکی است که آموزش ، یادگیری و استفاده از آن را آسان می کند.

 

 • مودل دارای ویژگی های غنی است

Moodle دارای لیست بی پایان از منابع ، ویژگی ها و فعالیت ها است. برای شروع ، این عناصر بلوک مانند تقویم ، فعالیت های دانشجویی و فعالیت های متنی مانند چت ، فروم و ویکی ها را دارد.

Moodle  روی همه سیستم عامل ها سازگار است.

 • مودل قابل برنامه ریزی است

Moodle  گزینه های برچسب گذاری سفید را ارائه می دهد ، که در آن می توان ظاهر و رابط کاربری را تغییر داد تا مطابق با سبک و زیبایی برند تجاری سازمان شما باشد.

 • مودل می تواند ادغام ها را ایجاد کند

Moodle قابلیت یکپارچه سازی با برخی از درگاه های نرم افزاری برتر را دارد.

 

 • یادگیری شخصی را فراهم می کند

از Moodle  می توان برای ایجاد تجربه های یادگیری سفارشی برای کاربران استفاده کرد. دانش آموزان می توانند به صورت مستقل و وابسته به صورت آنلاین یاد بگیرند.

 

 • یادگیری دانش آموز محور را ارتقا می دهد

با استفاده از مودل  ، معلمان این فرصت را پیدا می کنند که یادگیری را به طور مستقل و وابسته به یکدیگر ارائه دهند و به آنها این امکان را می دهند که به صورت خودکار مطالعه آنلاین کنند. دانش آموزان یاد می گیرند که چگونه خود را درگیر فعالیت های یادگیری دانش آموز محوری کنند و ضمن یادگیری، همکاری و تعامل با یکدیگر داشته باشند.

 استفاده از مودل در تجارت:

 • ساده سازی با مودل

با استفاده از مودل ، روند پردازش برای مدیران ساده شده و از آنها برای استقبال و استخدام نیروهای جدید استفاده می شود.

 

 • یادگیری مبتنی بر شایستگی و معیارهای ارزیابی

هنگام تدوین برنامه یادگیری مبتنی بر شایستگی CBL  با ماژول شایستگی Moodle ، مدیران آموزش مجهز به فرآیندی برای تعیین صلاحیت ها هستند که به مقیاس ارزیابی مرتبط هستند مانند مجموعه ای از اعداد یا حروف برای تعیین سطح درک زبان آموز

منبع : ethinkeducation

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

 1. سحر گفته :
  ۱۳:۳۵ ۱۴۰۰/۰۶/۰۱

  مودل خیلی عالی و کاربردیه ممنون از آموزشتون

 2. ستاره گفته :
  ۱۲:۱۱ ۱۴۰۰/۰۶/۰۲

  ممنون بابت این مطلب خوب و آموزنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :